• 3298
 • 3297

استخدام حسابدار و آشنایی با شغل حسابداری

استخدام حسابدار و آشنایی با شغل حسابداری

حسابداری یک سیستم است که در آن فرآیند جمع آوری، طبقه بندی ، ثبت، خلاصه کردن اطلاعات و تهیه گزارش های مالی و صورت های حسابداری در شکل ها و مدلهای خاص انجام می گیرد تا افراد ذی نفع درون سازمانی مثل مدیران سازمان و یا برون سازمانی مثل بانک ها، مجمع عمومی سازمان مورد نظر و یا مقامات مالیاتی بتوانند از این اطلاعات استفاده کنند.

لذا یک حسابدار معمولا اطلاعات مالی را ثبت و گزارشات مالی را تهیه و به مدیریت شرکت یا مراجع قانونی ارائه می کند. حسابدارن داده های خام را در دفاتر و نرم افزارهای حسابداری ثبت و به آنها نظم می بخشند. محصول نهایی کار یک حسابدار گزارشات و صورت های مالی است که مبنای تصمیم گیری ذینفعان (مدیران، مجامع عمومی سازمان، سرمایه گذاران، دولت و…) می باشد.

رئیس حسابداری معمولا کارهای پیچیده تر حسابداری را انجام داده و بر فعالیت سایر حسابداران نظارت می کند و مشکلات احتمالی آنها را حل و فصل می نماید. همچنین رئیس حسابداری علاوه بر بررسی و تهیه گزارشات مالی، باید در مورد یافته های خود به مدیریت و سایر ذینفعان توضیح دهد. در این خصوص باید جلساتی حضوری با مدیران شرکت/سازمان و یا حسابرسان داخلی و یا خارجی داشته و گزارشات مکتوب و مبتنی بر استاندارهای مالی و حسابداری تهیه و ارائه نمایند.

از سوی دیگر یک حسابدار متخصص و یا رئیس حسابداری، در آینده می تواند مدیر مالی یک سازمان یا شرکت گردد. یعنی می تواند به مدیریت یک شرکت ایده بدهد که منابع موجودش را در چه راه هایی سرمایه گذاری نماید تا استفاده بهینه از آن صورت گیرد و یا اگر شرکت به منابع مالی جدید نیاز داشت یک مدیر مالی بر اساس دانش آکادمیک و تجارب حرفه ای خود می تواند بگوید که از چه طریقی باید تامین مالی کرد.

بسیاری از حسابداران بسته به نوع سازمان هایی که برایشان کار می کنند، در حوزه خاصی متخصص می شوند مثلا بعضی در حوزه بیمه، برخی در حوزه سلامت و برخی نیز در حوزه پیمانکاری فعالیت دارند.

اکثر حسابداران در ادارات و شرکت ها کار می کنند. اگرچه برخی از آنها در خانه مشغول به کارند. اغلب آنها به صورت تمام وقت کار می کنند. البته در زمان های خاص مانند پایان سال مالی (در ایران مصادف با اسفند ماه) یا زمان ارائه اظهارنامه مالیاتی که در ایران مصادف با اوایل تابستان است ساعات کاری آنها افزایش می یابد.

در ادامه با وظایف حسابدار، مهارت ها و توانایی های لازم، نحوه ورود به شغل حسابداری، بازارکار و فرصت های شغلی حسابداری، درآمد حسابداران و تیپ های شخصیتی مناسب برای این شغل آشنا می شوید.

وظایف حسابدار

 • ثبت اسناد حسابداری در دفاتر و یا نرم افزار حسابداری (این روزها نرم افزارهای حسابداری جای دفاتر حسابداری را گرفته اند)
 • ثبت اطلاعات کارکنان و محاسبه حقوق و دستمزد ماهیانه آنها و پرداخت فیش حقوقی به آنها
 • تهیه و بررسی صورت های مالی و کسب اطمینان از درستی و انطباق آنها با قوانین و مقررات مالی و محاسباتی جاری کشور
 • محاسبه بدهی مالیاتی، تهیه اظهارنامه مالیاتی و نظارت بر پرداخت صحیح و به موقع مالیات ها
 • ثبت درآمدها و هزینه های شرکت و کنترل حساب سود و زیان و ارائه گزارش های دوره ای در این خصوص به مدیریت
 • تهیه، سازماندهی و نگهداری گزارشات مالی قانونی
 • ارزیابی عملیات مالی و پیشنهاد بهترین روشها به مدیریت
 • پیشنهاد روشهای کاهش هزینه، افزایش درآمد و بهبود سود

مهارت و دانش لازم یک حسابدار

 • قدرت تجزیه و تحلیل مسائل : به منظور توان تحلیل، تصمیم گیری و حل مشکلات در زمینه مسایل مالیاتی، بیمه و …
 • پشتکار و وقت شناسی : زیرا در زمان هایی از سال مثل زمان بستن حساب ها در پایان سال یا زمان ارائه گزارش های قانونی در تیرماه هر سال حجم کار حسابداران بسیار زیاد است و باید کار خود را با کیفیت و در سر وقت به اتمام رسانند
 • دقت و توجه به جزئیات : با توجه به کار مداوم با اعداد و ارقام ریز و درشت!
 • مهارت ریاضیات و فناوری اطلاعات : برای کار کردن با نرم افزارهای مالی و حسابداری که امروز به صورت فراگیر در شرکت ها و سازمان ها استفاده می شود.
 • قدرت سازماندهی : به منظور امکان ساختار دادن و سازمان دادن به گزارش های مالی و در صورت ارتقاء و داشتن پست رئیس حسابداری یا مدیر مالی، داشتن قدرت کنترل و نظارت بر حسابداران
 • قابل اعتماد بودن و رازداری : به دلیل اطلاع از جرئی ترین درآمدها و هزینه های شرکت و نیاز صاحبان و سهامداران شرکت برای اعتماد به حسابداران

تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل حسابداری

فارغ التحصیلان رشته های زیر می توانند در این شغل وارد شوند :

 • حسابداری
 • مدیریت ( بیشتر گرایش های مالی،برازرگانی، صنعتی و دولتی )
 • اقتصاد
 • بازار کار حسابداری و فرصت های شغلی

فارغ التحصیلان می توانند در کلیه موسسات و واحدهای تجاری، اعم از دولتی یا خصوصی به عنوان حسابدار در شاخه های زیر مشغول کار شوند:

 • حسابداری مالی: در کلیه شرکتها و موسسات تجاری و غیرانتفاعی
 • حسابداری صنعتی : در کلیه واحدهای صنعتی و شرکتهای تولیدی
 • حسابداری دولتی : در کلیه سازمانها و ادارات دولتی به عنوان حسابدار و یا در صورت طی مراحل قانونی به عنوان ذیحساب و یا عامل ذی حساب
 • حسابداری مالیاتی : در ادارات دارایی و شرکت های حسابرسی
 • حسابداری بیمه : در موسسات و سازمان های بیمه ای و شرکت های حسابرسی
 • حسابداری بانکها : در شعبه ها و سرپرستی بانکها

پست ها و مشاغل مختلف مالی که معمولا در ایران فارغ التحصیلان حسابداری در آنها دعوت به کار می شوند عبارتند از :

عنوان شغلی میزان تحصیلات  سوابق کاری مورد نظر اغلب کارفرمایان
کمک حسابدار فوق دیپلم یا لیسانس حسابداری زیر ۳ سال
حسابدار لیسانس حسابداری ۳-۵ سال
حسابدار مالی لیسانس حسابداری ۵-۷ سال
حسابدار صنعتی لیسانس حسابداری ۵-۷ سال
حسابدار فروش لیسانس حسابداری ۵-۷ سال
حسابدار انبار لیسانس حسابداری ۵-۷ سال
حسابدار ارشد لیسانس یا فوق لیسانس حسابداری ۵-۷ سال
رئیس حسابداری لیسانس یا فوق لیسانس حسابداری ۱۰ سال
مدیر مالی فوق لیسانس حسابداری ۱۰-۱۵ سال
معاونت اداری و مالی فوق لیسانس یا دکترا حسابداری ۱۰-۱۵ سال
حسابرس داخلی فوق یا لیسانس حسابداری ۱۰ سال
سرپرست حسابرسی فوق یا لیسانس حسابداری ۱۰ سال
مدیر حسابرسی داخلی فوق یا لیسانس حسابداری ۱۰ سال

هر چند در ایران اطلاعات دقیقی از میزان اشتغال و نرخ رشد آن به تفکیک هر شغل وجود ندارد اما بنا بر نظر متخصصین این حرفه بنابر دلایل مختلف از جمله رشد اقتصاد خصوصی، افزایش رقابت بین شرکت ها، توسعه سیستم مالیاتی کشور و افزایش اهمیت گزارش های مالی در بین مدیران دولتی و خصوصی چشم انداز مناسب شغلی برای حسابداران و متخصصین مالی انتظار می رود.

وضعیت استخدام این شغل در برخی کشورهای جهان

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام حسابداران بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۱۶ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان استخدام حسابداران در مقایسه با رشد میزان استخدام همه مشاغل (۱۰.۲ درصد)، ۶.۹ درصد رشد داشته است.

میزان حقوق و درآمد حسابداران

حسابدارانی که در بخش دولتی فعالیت می کنند، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق می گیرند. حسابدارانی در بخش خصوصی استخدام می شوند، میزان دریافتی متفاوتی دارند و به عواملی مانند میزان تجربه و سابقه کاری، مهارت و توانمندی، آشنایی با نرم افزارهای مرتبط، سطح تحصیلات و نوع توافق صورت گرفته بین دو طرف (کارمند و کارفرما) بستگی دارد.

در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال ۱۳۹۲ توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد حسابدار در سمت های مختلف شغلی و در رده های مختلف سازمانی (کارشناس، سرپرست و مدیر) استخراج شده است.

برخی از سمت هایی که در این پژوهش برای حسابدار در نظر گرفته شده اند شامل کارشناس حسابداری، مسئول حقوق و دستمزد، کارشناس بودجه، رئیس حسابداری، حسابدار ارشد، رئیس حسابداری و … می باشند که یک حسابدار می تواند در هر یک از آنها استخدام شده و فعالیت نماید.

برای حسابدار در هر سمت  و در هر رده سازمانی حداقل، حداکثر و متوسط درآمد ماهیانه ذکر شده است. به عنوان مثال حسابداری که در سمت رئیس حسابداری در رده سرپرست کار می کند، در اواخر سال ۱۳۹۲، حداقل درآمد ۸۰۰۰۰۰ تومان، حداکثر درآمد ۲۸۹۰۰۰۰ تومان و متوسط درآمد ماهیانه ۱۴۰۰۰۰۰ تومان را داشته است.

درآمد حسابدار در ایران

همچنین از آنجا که تجربه و سابقه کاری یکی از عوامل موثر در تعیین حقوق و درآمد هر فردی از جمله حسابدار می باشد، در بخش دیگری از این پژوهش، درآمد حسابدار از نظر سابقه کاری در رده های مختلف سازمانی مورد بررسی قرار گرفته است. همان طور که در تصویر زیر مشخص است در هر رده سازمانی با افزایش سابقه کاری، درآمد و حقوق حسابدار نیز افزایش می یابد.

حسابدارانی که به صورت مستقل فعالیت می کنند و شرکت های خدمات حسابداری دارند نیز، با توجه به میزان مشتری، میزان فعالیت و کیفیت خدمات خود، درآمدهای مختلفی دارند.

درآمد حسابدار در برخی از کشورهای جهان

آمریکا – متوسط حقوق و درآمد سالانه حسابدار  ۶۱.۶۹۰ دلار (برای همه مشاغل ۳۳.۸۴۰ دلار) در سال ۲۰۱۰ و مطابق با آخرین آمارها در سال ۲۰۱۳، ۶۳,۱۰۰ دلار بوده است.
استرالیا – متوسط حقوق و درآمد سالانه حسابداران  ۶۷.۲۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) است.

شخصیت های مناسب شغل حسابدار

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

حسابداران عزیز جهت استخدام اینجا کلیک نمایید

کارفرمایانی که تمایل دارند یک حسابدار خوب استخدام کنند اینجا کلیک کنند

 

استخدام حسابدار ۵ خرداد۹۴
استخدام حسابدار صنعتی
استخدام حسابدار صنعتی در تهران
استخدام حسابدار صادقیه
استخدام حسابدار صفر
استخدام حسابدار صبح شهر
استخدام حسابدار صفادشت
استخدام حسابدار صومعه سرا
استخدام حسابدار صنعتی در اصفهان
استخدام حسابدار صنعتی اصفهان
استخدام حسابدار صنعتی در قزوین
استخدام حسابدار e-estekhdam
ثبت نام استخدام حسابدار
استخدام حسابدار فروش
استخدام حسابدار فارس
استخدام حسابدار فوق دیپلم
استخدام حسابدار فروردین ۹۴
استخدام حسابدار فوق لیسانس
استخدام حسابدار فوری
استخدام حسابدار فردیس
استخدام حسابدار فولاد مبارکه
استخدام حسابدار فرودگاه امام خمینی
استخدام حسابدار فولادشهر
استخدام حسابدار قم
استخدام حسابدار قزوین
استخدام حسابدار قزوین ۹۶
استخدام حسابدار قزوین ۹۴
استخدام حسابدار قم ۹۴
استخدام حسابدار قشم
استخدام حسابدار قزوین ۹۳
استخدام حسابدار قائمشهر
استخدام حسابدار قم ۹۴
استخدام حسابدار قم شیپور
استخدام حسابدار غیر حضوری
استخدام حسابدار غرب تهران
استخدام حسابداری غرب تهران
استخدام کمک حسابدار غرب تهران
استخدام حسابدار در آذربایجان غربی
استخدام حسابدار در شهرک غرب
استخدام حسابدار در محدوده غرب تهران
استخدام حسابدار در مدارس غیر انتفاعی
استخدام حسابدار در مدرسه غیرانتفاعی
استخدام حسابدار در مدرسه غیرانتفاعی تهران
استخدام حسابدار عسلویه
استخدام حسابدار عسلویه ۹۴
استخدام حسابدار عسلویه ۹۳
استخدام حسابدار عسلویه ۹۴
استخدام حسابدار در عسلویه سال ۹۴
استخدام حسابدار در عراق
استخدام حسابدار بندر عباس
استخدام حسابدار در عسلویه ۹۳
استخدام حسابدار دانشگاه علوم پزشکی اراک
استخدام حسابدار در عسلویه ۹۵
استخدام حسابدار خانم
استخدام حسابدار خزانه
استخدام حسابدار خانم در تهران
استخدام حسابدار خوزستان
استخدام حسابدار خانم در اصفهان
استخدام حسابدار خانم در مشهد
استخدام حسابدار خوی
استخدام حسابدار خانم تهران
استخدام حسابدار خانم در کرج
استخدام حسابدار خانم در شهریار
استخدام حسابدار همشهری
استخدام حسابدار هلو
استخدام حسابدار همدان
استخدام حسابدار همشهری تهران
استخدام حسابدار هتل
استخدام حسابدار همکاران سیستم
استخدام حسابدار همشهری کرج
استخدام حسابدار هشتگرد
استخدام حسابدار هرمزگان
استخدام حسابدار هواپیمایی
استخدام حسابدار حرفه ای
استخدام حسابدار حقوق و دستمزد
استخدام حسابدار حومه تهران
استخدام حسابداروکمک حسابدار
استخدام حسابدار و حسابرس
استخدام حسابدار و حسابرس در تهران
استخدام حسابدار غیر حضوری
استخدام حسابدار در موسسه حسابرسی
استخدام حسابدار در تربت حیدریه
استخدام حسابدار در کرج و حومه
استخدام حسابدار جاده مخصوص
استخدام حسابدار جدید
استخدام حسابدار جاده مخصوص کرج
استخدام حسابدار جلفا
استخدام حسابدار جردن
استخدام حسابدار جهت مدرسه
استخدام حسابدار جویای کار
استخدام حسابداری جدید
استخدامی حسابدار جدید
استخدام جدید حسابدار در کرج
استخدام حسابدار چهاردانگه
استخدام حسابدار چالوس
استخدام حسابدار چابهار
استخدام حسابدار در چالوس
استخدام حسابدار در چابهار
استخدام حسابدار در چالوس و نوشهر
استخدام حسابدار در چهاردانگه
استخدام حسابدار در چهارمحال
استخدام حسابدار در چاپخانه
استخدام حسابدار در چادگان
استخدام حسابدار شیراز
استخدام حسابدار شرق تهران
استخدام حسابدار شهریار
استخدام حسابدار شهرکرد
استخدام حسابدار شیپور
استخدام حسابدار شهر قدس
استخدام حسابدار شرکت کاله
استخدام حسابدار شاهین شهر
استخدام حسابدار شرکت پخش
استخدام حسابدار شرکت پیمانکاری
استخدام حسابدار ساری
استخدام حسابدار ساوه
استخدام حسابدار سنندج
استخدام حسابدار سپیدار
استخدام حسابدار سال ۹۴
استخدام حسابدار سمنان
استخدام حسابدار سال ۹۵
استخدام حسابدار ساعتی
استخدام حسابدار سال ۹۴
استخدام حسابدار سال ۹۳
استخدام حسابدار یزد
استخدام حسابدار یک روز در هفته
استخدام حسابدار یزد ۹۴
استخدام حسابدار یزد۹۳
استخدام حسابدار ی
استخدام حسابدار یا مدیر مالی
استخدام حسابدار یا صندوق دار در اصفهان
استخدام کمک حسابدار یزد
استخدام حسابدار در یزد سال ۹۴
استخدام حسابدار ارشد یا مدیر مالی
استخدام حسابدار با حقوق بالا
استخدام حسابدار بی تجربه
استخدام حسابدار بیمارستان
استخدام حسابدار بدون سابقه
استخدام حسابدار بدون سابقه کار
استخدام حسابدار بانک
استخدام حسابدار بازنشسته
استخدام حسابدار بدون سابقه کاری
استخدام حسابدار با تجربه
استخدام حسابدار با نرم افزار هلو
استخدام حسابدار لرستان
استخدام حسابدار لنگرود
استخدام حسابدار لیسانس
استخدام حسابدار لورچ
استخدام حسابداری لرستان
استخدام لیسانسه حسابدار
استخدام لیسانس حسابدار در تبریز
استخدام لیسانس حسابداری
استخدام لیسانس حسابداری بدون سابقه کار
استخدام لیسانس حسابداری در تبریز
استخدام حسابدار ارشد
استخدام حسابدار اصفهان
استخدام حسابدار امروز
استخدام حسابدار آفتاب
استخدام حسابدار البرز
استخدام حسابدار اهواز
استخدام حسابدار انبار
استخدام حسابدار اراک
استخدام حسابدار ای استخدام
استخدام حسابدار اسلامشهر
استخدام حسابدار تهران
استخدام حسابدار تبریز
استخدام حسابدار تهران امروز
استخدام حسابدار تبریز دیوار
استخدام حسابدار تهران ۹۶
استخدام حسابدار تبریز ایران
استخدام حسابدار تهران همشهری
استخدام حسابدار تمام وقت در تهران
استخدام حسابدار تازه کار
استخدام حسابدار تهران دیوار
استخدام حسابدار نیمه وقت
استخدام حسابدار نیمه وقت تهران
استخدام حسابدار نیمه وقت در کرج
استخدام حسابدار نیازمندیهای همشهری
استخدام حسابدار نیمه وقت در اصفهان
استخدام حسابدار نجف آباد
استخدام حسابدار نیمه وقت کرج
استخدام حسابدار نیمه وقت در تبریز
استخدام حسابدار نیمه وقت اصفهان
استخدام حسابدار مشهد
استخدام حسابدار مبتدی
استخدام حسابدار مبتدی در اصفهان
استخدام حسابدار مسلط به نرم افزار هلو
استخدام حسابدار مازندران
استخدام حسابدار مسلط به زبان انگلیسی
استخدام حسابدار مالیاتی
استخدام حسابدار مبتدی در تهران
استخدام حسابدار مدیریت
استخدام حسابدار مسلط به همکاران سیستم
استخدام حسابدار کرج
استخدام حسابدار کرمان
استخدام حسابدار کرمانشاه
استخدام حسابدار کیش
استخدام حسابدار کم تجربه
استخدام حسابدار کارگاهی
استخدام حسابدار کاشان
استخدام حسابدار کشتیرانی
استخدام حسابدار کاراموز
استخدام حسابدار کار بانک
استخدام حسابدار گیلان
استخدام حسابدار گرگان
استخدام حسابدار گلستان
استخدام حسابدار گنبد کاووس
استخدام حسابدار گناوه
استخدام حسابدار گلدیران
استخدام حسابدار گلرنگ
استخدام حسابدار گرمسار
استخدام حسابدار گنبد
استخدام حسابدار گیلان ۹۴
استخدام حسابدار طلا و جواهر
استخدام حسابدار زنجان
استخدام حسابدار زاهدان
استخدام حسابدار زن
استخدام حسابدار زنجان ۹۴
استخدام حسابدار زن در اصفهان
استخدام حسابدار زن در یزد
استخدام حسابدار زن در کرمان
استخدام حسابدار زبان استانبولی
استخدام حسابدار زن در تهران
استخدام حسابدار زن در عسلویه
استخدام حسابدار رشت
استخدام حسابدار روزنامه همشهری
استخدام حسابدار رسمی
استخدام حسابدار رستوران
استخدام حسابدار رباط کریم
استخدام حسابدار رسانه برتر
استخدام حسابدار روز تهران
استخدام حسابدار روز
استخدام حسابدار رشت ۹۴
استخدام حسابدار روزنامه خراسان
استخدام حسابدار در تهران
استخدام حسابدار در کرج
استخدام حسابدار در اصفهان
استخدام حسابدار در تبریز
استخدام حسابدار در اهواز
استخدام حسابدار در کرمان
استخدام حسابدار در مشهد
استخدام حسابدار در منزل
استخدام حسابدار در رشت
استخدام حسابدار در همدان
استخدام حسابدار پاره وقت
استخدام حسابدار پاره وقت در اصفهان
استخدام حسابدار پاره وقت در کرج
استخدام حسابدار پاره وقت در قم
استخدام حسابدار پاره وقت در غرب تهران
استخدام حسابدار پیمانکاری
استخدام حسابدار پروژه ای
استخدام حسابدار پاره وقت تهران امروز
استخدام حسابدار پاره وقت در مشهد
استخدام حسابدار پاره وقت در تبریز
استخدام حسابدار و کمک حسابدار
استخدام حسابدار و حسابرس
استخدام حسابدار ورامین
استخدام حسابدار و کمک حسابدار تهران
استخدام حسابدار و کمک حسابدار در تهران
استخدام حسابدار و مدیر مالی
استخدام حسابدار و مدیر مالی در اصفهان
استخدام حسابدار پاره وقت
استخدام حسابدار پاره وقت در اصفهان
استخدام حسابدار پاره وقت در کرج

بازدید: 93